Niecodzienna wizyta w naszym przedszkolu

Dzień 29.11.2016 r. dla Niepublicznego Przedszkola „Słoneczna Gromada” w Pławnej był wyjątkowy, bowiem w tym dniu odbyła się  niecodzienna uroczystość związana z rozstrzygnięciem konkursu ekologicznego pt. „Rzeki to nie ścieki” organizowanego przez Spółkę „Dorzecze Białej”  w Tuchowie.

Celem konkursu, którego grupą docelową były 5- cio i 6-ciolatki, było podejmowanie inicjatyw mających na celu promowanie postaw odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego oraz kształtowanie wśród najmłodszych wrażliwości ekologicznej.  Dzieci z grupy starszej z zapałem podjęły się  przygotowania pracy konkursowej, której efektem był sukces najmłodszych uczniów Niepublicznych Placówek w Pławnej  – Wiolety Wróbel oraz Marcela Czuba. Nagrody główne, dwójce laureatów, wręczyli: Pani Agnieszka Gaj – Dyrektor Inwestycji Spółki oraz Pan Sławomir Jędrusiak – Prezes Zarządu, przedstawiciele „Dorzecza Białej”.

Wszyscy wychowankowie, którzy z zaangażowaniem, uczestniczyli w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Ich aktywna postawa, nacechowana wrażliwością i szacunkiem dla środowiska może być wzorem dla niejednego dorosłego. Udział w konkursie stworzył nie tylko możliwość poznania przyrody w sposób realny, ale wpłynął również na pobudzenie świadomości ekologicznej u dzieci w wieku przedszkolnym.

Edukacja ekologiczna odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka i ważne, aby ją rozpocząć już od najmłodszych lat. Dziecko, w tym okresie, bardzo szybko chłonie wiedzę, wchodzi w relacje ze środowiskiem społecznym oraz przyrodniczym, nabiera wielu doświadczeń  i przekonań, które w późniejszym czasie mogą kształtować jego postrzeganie świata i postaw ekologicznych, dlatego należy nadać im właściwy tor. Dostarczanie wielu możliwości poznawania przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami jest jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie pożądanych efektów. Działania edukacyjne, o takim profilu, budują wrażliwość dziecka na otaczające go środowisko, która staję się nie tylko świadoma, ale i osobista. Edukacja ekologiczna w przedszkolu umacnia pozytywne przekonania wobec elementów ekosystemu, a także działań podejmowanych przez innych ludzi w celu ochrony przyrody.

Prezes Zarządu „Dorzecza Białej” - Pan Sławomir Jędrusiak zaprosił naszych przedszkolaków do odwiedzenia stacji uzdatniania wody oraz laboratorium w celu poznania pracy wykonywanej przez Spółkę, a także poznania procesu ochrony środowiska dokonywanego w naszym regionie. Jest nam niezwykle miło i bardzo cieszymy się z zaproszenia, z którego na pewno skorzystamy, w najbliższym czasie, organizując wycieczkę ekologiczną. Mamy nadzieję, na dalszą współpracę z oczyszczalnią ścieków w Tuchowie oraz na zaproszenia do następnych konkursów ekologicznych. Prace dzieci  z naszego przedszkola można podziwiać w kalendarzu, który zebrał najpiękniejsze prace wszystkim uczestników. Oprócz praktycznego zastosowania kalendarzy, które zapewne ozdobią niejedno  mieszkanie czy instytucję, przedmioty te będą miały jeszcze jedną ważną rolę, mianowicie będą przypominać o ekologicznym traktowaniu środowiska. Pomysł Zarządu Spółki dotyczący kształtowania świadomości ekologicznej od najmłodszych lat, uważamy za doskonały i z pewnością zaowocuje on w przyszłości.