google maps

© 2017 JD OHIO Joomla Template by JoomDev

old camera

Obchody Święta Niepodległości


„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.
Seneka
 
Karty historii potwierdzają, iż dzieje naszej Ojczyzny to rzadko dni szczęśliwe i spokojne… Jak wyglądała droga Polaków do wolności?
Czy szlachetne życie i miłość do Ojczyzny tych, którzy nie zawahali się być jak „kamienie rzucane przez Boga na szaniec”, mają dla nas współczesnych Polaków znaczenie? W czym winien wyrażać się nasz patriotyzm?
 
Nad tymi i innymi pytania mieli okazję  zastanowić się wszyscy ci, którzy dnia 10 listopada wzięli udział w uroczystej akademii, zorganizowanej
w przeddzień  99. rocznicy odzyskania niepodległości. W uroczystym apelu, oprócz nauczycieli i uczniów, licznie wzięli udział również rodzice, którzy pragnęli zobaczyć swoje pociechy - tym razem w nietypowej odsłonie- bo na prawdziwej scenie, która po raz pierwszy pojawiła się tego dnia na szkolnym korytarzu. Od dzisiaj, dzięki profesjonalnemu podwyższeniu, widownia będzie mogła dostrzec każdego, kto przed nią wystąpi, a nasi uczniowie wreszcie poczują się jak prawdziwi aktorzy…
W pięknym montażu słowno- muzycznym, przygotowanym pod kierunkiem nauczyciela historii- Pani Renaty Dzierżawskiej, dzieci naszej szkoły przedstawiły sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Scenki, recytowane wiersze i piękne pieśni patriotyczne (w wykonaniu szkolnego chóru) pozwoliły wszystkim zrozumieć rozterki i uczucia walczących o wolność. W przygotowanie uroczystości włączyły się również przedszkolaki, które w odświętnych strojach pięknie zatańczyły tradycyjnego krakowiaka.
 
 
Na zakończenie uroczystego spotkania na scenie pojawił się nawet sam Józef Piłsudski, który przypomniał, że każdy z nas ma obowiązki względem swojej Ojczyzny, a należą do nich między innymi: okazywanie szacunku symbolom narodowym, troska o poprawność języka polskiego czy zachowywanie polskich tradycji narodowych.