szkooola

BIP

ava1

EDZIENNIK INSTRUKCJA

INSTRUKCJA

EDZIENNIK LOGOWANIE

vulcan

EGZAMIN OŚMIOKLASISTY

cke logo 735x330

Wycieczka do Trzcinicy, Krosna, Rymanowa

trojaDnia 13 czerwca 2017 roku uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pławnej wraz z wychowawczyniami spędzili czas na wycieczce szkolnej. Wyprawa rozpoczęła się o godzinie 8.00. Pierwszym etapem naszej podróży była Trzcinica, a w niej „Karpacka Troja” zwana również „Wałami Królewskimi” . Miejsce to, owiane licznymi legendami, należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce, ponieważ w pracach wykopaliskowych potwierdzono istnienie tu grodzisk datowanych na różne okresy pradziejów oraz obwarowań wczesnośredniowiecznych. Uczniowie, zwiedzając nowoczesne muzeum, mogli obejrzeć półgodzinny film, w którym dowiedzieli się wszystkich informacji o prowadzonych badaniach archeologicznych, sposobach datowania poszczególnych znalezisk, metodach prac oraz o historii grodów w Trzcinicy, a także o sposobach życia ludzi, którzy byli pionierami w dolinie rzeki Ropy.

W jednej z sal muzealnych mieliśmy okazję obejrzeć scenki z życia mieszkańców, poznać sposoby ich pracy, elementy kultury, ubioru, praktyk religijnych. Były tam również wykopane elementy starych naczyń, narzędzi, broni, biżuterii, monet, zabytków  z kamienia, brązu i żelaza. W ten sposób poznaliśmy kultury: słowiańską, mierzanowicką i ludu o nazwie Otomani-Füzesabony. Podczas pobytu w tym miejscu mieliśmy możliwość zwiedzić zrekonstruowane chaty, a następnie poznać od wewnątrz budowę grodu, udając się na pieszą wycieczkę po jego terenie. Uczniowie mieli okazję docenić zapobiegliwość inżynieryjną dawnych ludów, poznając system zabezpieczeń i obwarowań, metody ogradzania powierzchni.

Następnym miejscem, które pojechaliśmy zwiedzić, był Podkarpacki Aeroklub i Szkoła Lotnicza w Krośnie. Tam uczniowie dowiedzieli się różnych informacji o historii krośnieńskiego lotniska oraz osobach, które miały znaczący wpływ na jego funkcjonowanie. Następnie udaliśmy się do olbrzymiego garażu, w którym znajdowały się wszystkie samoloty aeroklubu. W jednej z maszyn wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi piloci, ponieważ chętni mieli możliwość wejścia do środka i sterowania elementami samolotu, a każdy podczas tych poczynań został uwieczniony na fotografii.
 Ostatnim punktem naszej wycieczki była Huta Szkła Artystycznego „Sabina” w Rymanowie Zdroju. Najpierw uczniowie mieli spotkanie z właścicielem firmy, panem Henrykiem Ryszem. Mężczyzna opowiedział historię powstania tego miejsca i o tym, skąd wziął pomysł na swoją pracę. Następnie zaprezentował swoje umiejętności jako mistrza szkła, ponieważ na naszych oczach powstawały dzieła sztuki: pan Henryk z wielkiego hutniczego pieca wyjął tworzywo i za pomocą odpowiednich narzędzi powstał szklany kot i łabędź. Umiejętności właściciela wywarły duże wrażenie na obserwatorach. Kilkoro uczniów miało szansę zmierzenia się ze szklaną masą i wydmuchania baniek o różnorodnych kształtach i wielkości. Następnie mogliśmy zobaczyć przepiękne i wyjątkowe dzieła sztuki powstające w tym miejscu, gdyż przeszliśmy do pomieszczenia z ekspozycją szklanych żyrandoli, lampek, flakonów, talerzy, waz, figurek i innych przedmiotów. Oszałamiające kolory tych rzeczy i pomysły twórców wzbudziły powszechny podziw oglądających. Wystawa bardzo się wszystkim podobała.
 Po zwiedzeniu huty udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Dzień był pełen wrażeń, uczestnicy najpierw mogli dotknąć najgłębszych korzeni historii w Trzcinicy, później wyobrazić sobie podniebne doznania w samolocie, a następnie krok po kroku poznawać pracę rzemieślnika i obserwować jego artystyczne poczynania. O tym, że uczniowie byli w doskonałych nastrojach, świadczył  rozśpiewany autobus, który około godziny 19.00 podjechał pod szkołę w Pławnej.