szkooola

BIP

ava1

EDZIENNIK INSTRUKCJA

INSTRUKCJA

EDZIENNIK LOGOWANIE

vulcan

EGZAMIN OŚMIOKLASISTY

cke logo 735x330

Wycieczka naszych uczniów po regionie

przyr muzDnia 6 czerwca bieżącego roku uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pławnej wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę, aby zwiedzić obiekty turystyczne znajdujące się w naszym regionie. Pierwszym punktem na mapie wyprawy było Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Tam zwiedzający z wielkim zainteresowaniem oglądali eksponaty ptaków i zwierzyny łowieckiej, jednocześnie słuchając wykładu podczas interaktywnej wędrówki między poszczególnymi gablotami i stanowiskami przyrodniczymi. Nowoczesne wyposażenie tego miejsca pozwoliło również na słuchanie dźwięków wydawanych przez poszczególne gatunki.

Sporym zaskoczeniem była interaktywna podłoga, pod którą można było podziwiać gady i płazy umiejscowione w ich naturalnych środowisku roślinnym. W muzeum pan Piotr Drebot, który towarzyszył nam w zwiedzaniu, wygłosił wykład dotyczący gatunków zwierząt występujących na terenie Pogórza, a także opowiedział o gatunkach chronionych występujących w Czerwonej Księdze Zwierząt. Wielką atrakcją okazała się być multimedialny batyskaf, czyli łódź podwodna, która służy do badań głębinowych. Na ekranie wyświetlane jest tam podwodne środowisko rzeki Białej, a podczas półgodzinnego zwiedzania głębin naszej rzeki uczniowie dowiadywali się o stanie wody, koryta i zagrożeniach, jakie ich dotyczą.

Kolejnym obiektem, który zwiedzaliśmy, był Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Miejsce to od 1990 roku jest muzeum, w którym można poczuć ducha dawnych czasów. Dzięki wspaniałemu wystrojowi i umeblowaniu, które w wielu przypadkach jest pamiątką po mistrzu Paderewskim , uczniowie mogli poczuć się tak, jakby przybyli w odwiedziny do tego światowej sławy muzyka, kompozytora i polityka. Oprócz zwiedzania dworku pochodzącego z I połowy XIX w. oglądający mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat życia i twórczości Paderewskiego, dzięki półgodzinnemu filmowi. Podczas oglądania eksponatów towarzyszyła nam muzyka komponowana przez pianistę.dworek

grocJako ostatnie uczniowie odwiedzili Muzeum  Etnograficzne Grociarnia w Jastrzębi. Zostało ono założone w 1977 roku w Domu Kultury w Jastrzębi. Przewodnicy – pan Stanisław Deś i pan Piotr Drebot zabrali nas we wspaniałą wyprawę do czasów naszych dziadków i pradziadków, ponieważ eksponaty stanowią przeróżne przedmioty związane z dawnym życiem mieszkańców Pogórza Ciężkowickiego. Dzięki pobytowi w tym miejscu uczniowie dowiedzieli się, jakie było podstawowe wyposażenie każdego wiejskiego domu, w jaki sposób obrabiano len, jak wyglądają narzędzia i wyroby kowalskie, stolarskie oraz dawne narzędzia i maszyny  rolnicze.

Wycieczka była bardzo udana, wszyscy uczestnicy wiele się dowiedzieli o najbliższej sobie okolicy. Niewątpliwie słowa poety Jachowicza : „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” nie odnoszą się już do naszych uczniów i jest to dla nich powód do dumy i zadowolenia.