231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Konstytucja trudne słowo,

lecz z łatwością wytłumaczę

Prawa, wolność, obowiązki

To oznacza - nie inaczej (...)”

A. Dziechciarczyk

Z okazji obchodów 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja delegacja z naszego przedszkola wzięła udział w uroczystościach na rynku w Ciężkowicach. Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Narodowego oraz wysłuchaniu wystąpienia Burmistrza Gminy Ciężkowice Pana Stanisława Kuropatwy, dzieci wraz z wychowawczyniami złożyły wiązankę okolicznościową przy Ławeczce I.J. Paderewskiego.

Zaś we środę 4 maja dzieci z grupy starszej uczestniczyły w uroczystej akademii upamiętniającej tą rocznicę, przygotowaną przez nauczycieli oraz uczniów ze szkoły podstawowej. Przedszkolaki zatańczyły Krakowiaka w tradycyjnych strojach.

Warto zaznaczyć, że uczestnictwo dzieci w takich wydarzeniach jest najlepszą okazją na budowanie przywiązania do Ojczyzny oraz kształtowania świadomości narodowej. Zadaniem przedszkola jest promowanie wzorców obywatelskich, właściwych postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy historycznej, znajomości dziedzictwa kulturowego. Święto Narodowe Trzeciego Maja to wyjątkowy dzień, który ubogaca przedszkolaki w kolejne doświadczenia, niepowtarzalne emocje ale przede wszystkim napawa wszystkich ogromną dumą, że przynależymy do wspólnoty narodowej, która nazywa się POLSKA!

Fotorelacja (źródło: archiwum prywatne oraz Dariusz Oleksowicz Fotografia)