Warsztaty pszczelarskie

ODWIEDZINY PSZCZELEJ KUŹNI W PRZEDSZKOLU,

CZYLI WARSZTATY PSZCZELARSKIE

IMG 20220531 100806

We wtorek 31 maja nasze przedszkole odwiedziła Pani Iwona Wantuch, babcia Tosi. Pani Iwona od kilku lat prowadzi “Pszczelą Kuźnię” - miejsce, w którym zarówno dzieci jak i dorośli mogą poznać życie pszczół “od kuchni”.

W tym dniu przedszkolaki zostały zabrane w fascynującą podróż z pszczołami. Nasz gość zaprezentował im mechanizm działania pszczelej rodziny, przypomniał dlaczego tak ważna jest praca pszczół i innych owadów zapylających dla środowiska oraz uwrażliwił na ciężką pracę pszczelarza. Podczas tego wydarzenia towarzyszyła nam “Majka” - ogromna pluszowa pszczoła, z którą dzieci mogły się przywitać.

Pani Iwona zaprezentowała ul, jego budowę, zapoznała z pracą pszczelarza, jego atrybutami. Dzieci dowiedziały się skąd się bierze miód, poznały inne produkty pszczelarski: pyłek, kit oraz wosk. Każdy chętny mógł przymierzyć kombinezon, w którym pracuje pszczelarz, dotknąć omawiany sprzęt oraz spróbować pysznego miodku z “Pasieki Wędrownej Wantuch”. Niebywałą atrakcją była możliwość zobaczenia pracy pszczół w ulu pokazowym. Zadaniem dzieci było odnaleźć królową pośród innych robotnic. Podczas tej edukacyjnej pogadanki Pani Iwonie dzielnie towarzyszyła wnuczka Tosia, która dzieliła się ze swoimi koleżankami i kolegami wiedzą o pszczelej robocie.

Ważnym elementem tego spotkania były warsztaty świecowe. Każdy z uczestników dowiedział się z czego i w jaki sposób powstają świece w “Pszczelej Kuźni”, mógł zwinąć swoją unikalną świeczkę, którą na pamiątkę wraz ze świeczką od Pani Iwony pięknie zapakowane zabrał do domu. Przedszkolaki otrzymały również dyplomy uczestnictwa w warsztatach pszczelarskich.

Dzięki temu wydarzeniu dzieci z naszego przedszkola poczuły esencję przyrody wszystkimi zmysłami a udział w warsztatach umożliwił im rozwój wyobraźni, spostrzegawczości, motoryki małej i dużej oraz rozbudził ciekawość świata.

Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Wantuch za pełną wrażeń wizytę a rodzicom - Pani Anecie Kasztelewicz oraz Pani Weronice Wantuch za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.