Spotkanie z ratownikiem

czyli warsztaty pierwszej pomocy

przedmedycznej dla dzieci

IMG 20221108 094108

We wtorek 8 listopada w naszym przedszkolu odbyło się niezwykle ważne spotkanie z ratownikiem medycznym, Panem Marcinem Przybyłowiczem - pracownikiem gorlickiego SORu oraz studentem ratownictwa medycznego na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu Panem Jakubem Kuropatwą. Ważne jest, by od najmłodszych lat zaznajamiać dzieci z tematem zdrowia, bezpieczeństwa oraz kształtować w nich postawę pomagania drugiemu człowiekowi w sytuacjach zagrożenia życia, dlatego nasi podopieczni wzięli udział w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej.

Spotkanie rozpoczęło się od zaznajomienia dzieci z zawodem ratownika medycznego, utrwalenia numerów alarmowych. Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia sprzętu, apteczki, torby oraz narzędzi niezbędnych podczas udzielania pierwszej pomocy przez wykwalifikowany zespół ratowników medycznych. Następnie nasi podopieczni wysłuchali informacji na temat sposobów udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, urazów, omdleń oraz ataków padaczki, uczyły się jak sprawdzać czy osoba poszkodowana jest przytomna oraz jak ułożyć taką osobę w pozycji bezpiecznej bocznej. Nie zabrakło ćwiczeń praktycznych, które dzieci wykonywały w parach pod czujnym okiem naszych gości. Miały one możliwość bandażowania kończyn swoich kolegów i koleżanek, co też z wielkim zaangażowaniem oraz skrupulatnie wykonywały. Na koniec przedszkolaki poznały znaczenie skrótu RKO (resuscytacja krążeniowo - oddechowa) oraz mogły poćwiczyć na fantomie prawidłowe jej wykonanie.

Całe spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze, było bardzo interesujące i pouczające. Wiedza, którą zdobyli nasi podopieczni oraz ćwiczenia praktyczne pozwoliły im poczuć się “małymi ratownikami” i mamy nadzieję, że dzięki temu nasi wychowankowie będą potrafili w razie konieczności pomóc potrzebującej osobie a nawet uratować komuś życie.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panom Marcinowi Przybyłowiczowi oraz Jakubowi Kuropatwie za przybliżenie dzieciom z naszego przedszkola pracy ratownika medycznego oraz przeprowadzenie warsztatów z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziękujemy również za upominki w postaci przypinek “Małego Ratownika” oraz niezwykłych długopisów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Dyrektor Stanisław Pater

Paulina Nowak