„Kto czyta książki, żyje podwójnie”
Umberto Eco
Dzień Głośnego Czytania dla Przedszkolaków
Wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju młodego człowieka na zainteresowanie go literaturą, która nie tylko pobudzi wyobraźnię, wzbogaci mowę dziecka o nowe pojęcia czy wprowadzi w cudowny świat baśni, ale przede wszystkim nauczy właściwych zachowań w różnych sytuacjach życiowych. W czwartek 17 listopada naszą szkolną bibliotekę odwiedzili wyjątkowi Goście, którzy przybyli wraz ze swoją Wychowawczynią, Panią Pauliną Nowak, na spotkanie z bajką. Dla większości przedszkolaków z pewnością była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru…
Na początku spotkania Pani Maria Pater opowiedziała dzieciom o magicznym „domu książek”, który otwiera niezwykłe drzwi i zaprasza w swoje progi każdego z nas... Dzieci obejrzały biblioteczne zbiory, dowiedziały się, jak należy obchodzić się z książką i co trzeba zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Ponadto Pani bibliotekarka zaprezentowała najmniejsze, bogato ilustrowane książeczki z działu dziecięcego, które wzbudziły zainteresowanie najmłodszych. Kolejnym punktem spotkania był pokaz bajkowych postaci, w które wcielili się uczniowie z klas I-V. W holu biblioteki po kolei prezentowali się bohaterowie najpopularniejszych utworów dla najmłodszych. Przedszkolaki po mistrzowsku poradziły sobie z rozpoznaniem każdej postaci- co świadczy o tym, iż świat magii i czarów nie jest im obcy! Ostatnią, a zarazem najważniejszą częścią spotkania, było wysłuchanie bajki pt. „Brzydkie Kaczątko”, którą zaprezentował Pan Mateusz Gębarowski. Opowieść spotkała się z niezwykłym zainteresowaniem ze strony maluchów, które uważnie śledziły losy tytułowego bohatera i chętnie odpowiadały na pytania związane z tekstem. Na zakończenie wyjątkowego spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by chwile spędzone z książką były wyjątkowe dla Tych, którzy dopiero wkraczają w świat literatury. Przede wszystkim Pani Marii Pater, dzięki której barwnemu opowiadaniu powstały solidne podwaliny zainteresowania literaturą i chęć szybkiej nauki samodzielnego czytania u najmłodszych. Szczególne słowa uznania kierujemy pod adresem Pana Mateusza Gębarowskiego, który był pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.
Czas spędzony z książką nigdy nie jest czasem straconym- pamiętajmy o tym!
Justyna Mróz