- Jak żyli królowie?
- Jak wyglądała królewska sypialnia?
- Sala balowa?
- Jadalnia?
- Co to krużganek?
- Czym są arrasy?
Na te i inne pytania uczniowie mogli poznać odpowiedzi 30.11.2016 r., uczestnicząc w lekcji muzealnej w Krakowie na Wawelu. Zajęcia edukacyjne przeprowadzone przez pracowników Działu Oświatowego Zamku Królewskiego na Wawelu dały możliwość poznania historii Zamku jako siedziby władców na tle dziejów Polski.
Osoba prowadząca prelekcję zwróciła uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny budowli, jej cechy charakterystyczne, ale również dostarczyła informacji jak wyglądał podział pomieszczeń ze względu na ich funkcje. Omówiła także organizację i rolę dworu królewskiego. Gimnazjaliści mogli podziwiać arrasy (kolekcje tkanin) Zygmunta Augusta, wspaniałe freski i dzieła malarskie. Ta forma przekazywania informacji była dla uczniów Niepublicznego Gimnazjum w Pławnej poznaniem historii władców Naszego Państwa w trochę inny sposób, bo przecież Nasza przeszłość to nie tylko podręcznik, ale przede wszystkim obcowanie z miejscami, które dla Nas Polaków mają szczególną wartość, a takim miejscem niewątpliwie jest Wawel.
Kolejnym etapem Naszej wycieczki był Barbakan stanowiący jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie. Kolejną wizytówka Krakowa, w której nie mogło Nas zabraknąć to Sukiennice stanowiące kwintesencję miejskości, a ze względu na przedświąteczny czas uczniowie mogli zobaczyć i zakupić wspaniałe rękodzieła związane z Bożym Narodzeniem. Kościół Mariacki i zawarty w nim mieszczański mistycyzm, bezdyskusyjnie jeden z cudów Krakowa. Bogate, barwne wnętrze, które zachwyca turystów z całego świata, zachwyciło i nas.
Celem interaktywnych zajęć było zachęcenie uczniów do poznawania szeroko pojętej kultury i zabytków nie tylko na Wawelu, ale również Krakowa. Uczestnicy nie tylko dowiedzieli się ciekawych rzeczy, ale mogli również podziwiać dzieło malarskie światowego pokroju - Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. Wszyscy uczniowie wrócili uśmiechnięci,
zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę merytoryczną i wizualną.