Tydzień bajek

Ogólnopolski projekt “Tydzień bajek polskich”

IMG 20230322 102944

W minionym tygodniu w naszym przedszkolu został zrealizowany ogólnopolski projekt “Tydzień bajek polskich”, którego głównym celem było promowanie polskich bajek wśród dzieci i ich rodziców. Obecnie, gdy wkoło mamy mnóstwo animacji, które zachwycają efektami specjalnymi i fabułą dobrze jest wrócić do bajek starych i zapomnianych, które kiedyś oglądali rodzice i dziadkowie. Fakt ten łączy pokolenia i niesie dzieciom mnóstwo radości. Polskie bajki są niezwykle piękne i mimo, iż ich fabuła jest prosta przekazują dzieciom ważne wartości moralne, uczą sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach i rozwijają dziecięcą fantazję.

Pierwszy dzień projektu zaczęliśmy z “Bolkiem i Lolkiem”, którzy zaprosili nas na imieniny swojej mamy. Była to świetna okazja do tego, by utrwalić zwroty grzecznościowe, opowiedzieć o swoich mamach i poznać gry podwórkowe, w które kiedyś bawili się rodzice naszych przedszkolaków. Poznane gry i zabawy dzieci wykorzystały podczas zabaw na świeżym powietrzu. Sądząc po ich zaciekawionych i zadowolonych minach przypadły im one do gustu.

Drugiego dnia wraz z “Misiem Uszatkiem” wyruszyliśmy do wesołego miasteczka. Bohater tej bajki nauczył dzieci ważnych zasad, których należy przestrzegać w trakcie zabaw w parkach rozrywki. Nasza sala zamieniła się w kolejkę górską, którą mogły przejechać się wszystkie dzieci. Zabawa ta pomogła doskonalić dzieciom orientację w przestrzeni.

Dzień trzeci i spotkanie z “Reksiem - terapeutą” był chyba najtrudniejszym dniem ale również niezwykle wartościowym. Dzieci poznały znaczenie słów “tolerancja” oraz “niepełnosprawność”, nauczyły się kilku prostych zwrotów w języku migowym a najważniejszą nauką płynącą z tej bajki było to, iż każdemu należy się szacunek, pomoc i wsparcie, niezależnie od koloru skóry, wyglądu czy jego słabości.

“Pomysłowy Dobromir” pokazał dzieciom jak ważna jest wyobraźnia oraz kreatywność. Przenieśliśmy się z nim w czasy, gdy nie było prądu, telefonów, telewizorów. Dzieci na chwilę zamieniły się w wynalazców, którzy tworzyli nowe rzeczy, by żyło się nam łatwiej.

Ostatniego dnia projektu wraz z “Koziołkiem Matołkiem” utrwaliliśmy zasady bezpiecznego podróżowania różnymi środkami transportu. Korzystając z tablicy multimedialnej zwiedziliśmy Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Na zakończenie projektu każdy uczestnik otrzymał “Dyplom znawcy bajek polskich”.

Ten tydzień był niezwykły, pełen pozytywnych emocji i wrażeń. Projekt był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Mamy nadzieję, że na długo zostanie w pamięci naszych podopiecznych.